Varování od vědců: Miliony životů v ohrožení kvůli tomuto léku do roku 2040! Dejte mu šanci až na druhé koleji

Zjištění, která vás ohromí: Jak antibiotika mohou ovlivnit naši životnost a zdraví? Nový výzkum odhaluje překvapivé ..

Jste si jistě vědomi, že když jste byli nemocní, užívali jste antibiotika. Jenže teď se zdá, že bychom měli začít zvažovat, zda je jejich užívání skutečně tak nezbytné. Nový výzkum totiž odhalil děsivé důsledky užívání antibiotik na naše zdraví.

Antibiotika jsou sice známá tím, že zpomalují infekce a léčí záněty, ale pokud budeme nadále sáhodlouze k jejich užívání, mohou nám naše vlastní obranné mechanismy obrátit zády. Vědci nyní tvrdí, že je s antibiotiky třeba zacházet mnohem opatrněji.

Skupina výzkumníků z prestižní Findersové univerzity společně s Juhoaustralským institutem pro zdravotnictví a lékařský výzkum přišla s ohromujícími výsledky svého studia. Podařilo se jim objasnit spojitost mezi střevním mikrobiomem a zkrácenou délkou života u myší.

Je toho prostě a jednoduše, když užíváme antibiotika, dochází k nepřirozeným změnám v mikroorganismech našeho těla, což v konečném důsledku vede k radikálním změnám v našem životě. Výsledky této studie byly publikovány v prestižním časopise Cell Reports.

Nečekané následky antibiotik: Zkrácení životnosti a metabolické problémy

To, co tuto studii dělá výjimečnou, je fakt, že se jedná o první výzkum tohoto druhu na světě. Byl prováděn na zdravých myších, které byly v raném věku vystaveny antibiotikům, a následně byly sledovány po celou dobu svého života. Vedoucí projektu, profesor David Lynn, potvrzuje, že předchozí výzkumy, které zkoumaly souvislost mezi střevním mikrobiomem a délkou života, byly většinou prováděny na bezobratlých a myších s genetickými vadami spojenými se zkrácenou životností.

„Jsme poprvé schopni sledovat vliv změn ve střevním mikrobiomu způsobených antibiotiky. A to v raném věku myší na celý jejich život,“ sděluje profesor Lynn. Poté, co byla diversita mikrobiomu myší narušena užíváním antibiotik, výzkumníci zjistili, že se střevo znovu osídlilo. A to jedním ze dvou různých dominantních typů mikroorganismů, které pojmenovali „PAM I“ a „PAM II“.

„Myši s mikrobiomem PAM II vykazovaly ve stáří zvýšenou rezistenci vůči inzulínu. Což naznačuje metabolickou dysfunkci, a také výrazně vyšší hladiny zánětu v různých tkáních včetně krve, jater a mozku. Upozorňuje profesor Lynn a dodává: „Myši s mikrobiomem PAM II umíraly zhruba dvojnásobně častěji než myši s mikrobiomem PAM I, a to i přesto, že obě skupiny byly vystaveny stejným antibiotikům.“

Tato studie jasně ukazuje, že je nejvyšší čas přehodnotit naše zacházení s antibiotiky a být více obezřetní při jejich užívání. Naše tělo a zdraví toho mohou mít mnohem více než dosud tušili.

Mohlo by Vás zajímat: Obyčejná párty s neobyčejným překvapením: Co se objevilo na fotkách, to vás doslova dostane

Doporučené